Centrum Chirurgii Plastycznej
dr Maria Sowa-Molska
dr n. med. Marek MolskiKlinika Warszawa Zajączka Klinika Żoliborz -
01-510 Warszawa
ul. Zajączka 11
tel. kom. 695 383 338
tel. (22) 331-07-32

klinika Warszawa Marszałkowska Klinika Śródmieście -
01-514 Warszawa
ul. Marszałkowska 84/92

(wejście od Żurawiej 32/34)

tel. kom. 609 466 112
tel. (22) 621-66-26


napisz do nas


Porady dla pacjenta

Powinieneś być przygotowany do rozmowy z lekarzem i wiedzieć jaki chcesz osiągnąć efekt po zabiegu. Ważne są: Twój stan psychiczny i motywy, które Tobą kierują. Operacja nie rozwiąże problemów osobistych, może tylko poprawić samopoczucie zgodnie z dewizą:
"Lepiej wyglądasz - lepiej się czujesz".
Planowany wynik zabiegu staramy się dokładnie omówić oglądając i analizując Twoje zdjęcia. Jest to bardziej rzetelne podejście niż pokazywanie swoich najlepszych wyników u innych pacjentów lub symulacje komputerowe (niestety komputer nie robi operacji, robi ją lekarz).
Ważne, aby pamiętać, że nawet przy najstaranniejszej technice operacyjnej po zabiegu chirurgicznym pozostają blizny, które chociaż po wielu miesiącach bledną i z reguły kryją się w fałdach skóry, to ślady jednak pozostają.
Podczas pierwszej konsultacji dla swojego bezpieczeństwa odpowiedz szczerze na pytania lekarza dotyczące: stanu zdrowia, przebytych chorób, przebytych operacji, uczuleń, przyjmowanych leków i stosowanych używek.
Operacje z zakresu chirurgii estetycznej nie mają charakteru leczniczego, więc wymagają szczególnej ostrożności w ocenie stanu zdrowia i ryzyka operacyjnego. Dlatego jeżeli chorujesz na serce, zaawansowane nadciśnienie, cukrzycę, astmę, choroby krwi, nerek, wątroby lub innych narządów i układów, zanim zaczniesz planować zabieg estetyczny porozmawiaj wcześniej ze swoim lekarzem.

Czas rekonwalescencji trwa różnie, więc bądź na to przygotowany. Po 7-10 dniach zdejmuje się szwy. Zasinienia mogą być widoczne do 2 tygodni, a niewielkie obrzęki mogą utrzymywać się po niektórych zabiegach nawet 2-3 miesiące. Ostateczny efekt operacji można ocenić dopiero po pełnej rekonwalescencji.Opieka nad pacjentami

W czasie konsultacji staramy się uważnie wysłuchać pacjenta, aby właściwie ocenić problem, z którym się zgłasza. Decyzja o wykonaniu zabiegu jest podejmowana po skonfrontowaniu oczekiwań pacjenta z możliwościami operacyjnymi, a także opcją wystąpienia ewentualnych powikłań. Niezbędnym warunkiem jest dobry stan zdrowia pacjenta. Wzajemne zrozumienie i zaufanie do lekarza są podstawą podjęcia właściwej decyzji; są również pomocne na etapie gojenia i oczekiwania na wynik końcowy. Efekt leczenia powinien zadowolić pacjenta i lekarza.
Część zabiegów wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, po którym pacjent pozostaje pod troskliwą opieką do dnia następnego w klinice.
Znieczulenia ogólne przeprowadzane są przez doświadczonych lekarzy anestezjologów, w asyście pielęgniarek anestezjologicznych.
Posiadamy nowoczesne wyposażenie i aparaty zapewniające bezpieczeństwo wykonania zabiegu i znieczulenia. Stosujemy szwy, endoprotezy, sprzęt jednorazowy oraz opatrunki chirurgiczne najlepszych światowych firm. Wszystkie te elementy składają się na zapewnienie właściwej opieki i wysokiej jakości leczenia.Przygotowanie do zabiegu operacyjnego Wymagany jest dobry stan zdrowia, a w przypadku osób przewlekle chorujących (nadciśnienie, choroba wieńcowa, cukrzyca, choroby tarczycy) aktualna opinia o stanie zdrowia od leczącego lekarza specjalisty. Zakres koniecznych badań laboratoryjnych jest ustalany podczas konsultacji.
Najczęściej potrzebne badania to: grupa krwi, morfologia krwi z OB, układ krzepnięcia krwi, EKG serca, poziom glikemii.
Do niektórych operacji wskazane są również jonogram i rentgen klatki piersiowej.
Przeciwwskazane jest przyjmowanie leków z kwasem acetylosalicylowym (np. aspiryny) na minimum 14 dni przed zabiegiem.
Do zabiegów w znieczuleniu ogólnym należy być 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia).